Děti

Jak zvládnout společné stolování s dětmi? S těmito tipy to bude pohoda

Představa harmonické rodinné večeře či oběda, kde všechny děti poslušně sedí za společným stolem, funguje snad jen ve filmech. Věčné vymýšlení, odbíhání od stolu a odmítání jídla dá pořádně zabrat každému rodiči. Společné stolování má však pro děti podle psychologů obrovský význam. Formuje jejich pocit sounáležitosti, sebedůvěry i bezpečí, ale také ovlivňuje stravovací návyky a stmeluje celou rodinu.

venkovní grilovačka

·        Zapojte je

Děti chtějí být velcí dospěláci, proto pokud je zapojíte do příprav, budou mít radost a zároveň získají pocit, že se na zhotovení jídla podílely. Když děti vidí, jak se jídlo připravuje a co je součástí receptu, získají větší zájem o jeho konzumaci. Vyberte si recept spolu s dětmi, který je dostatečně jednoduchý na to, aby ho zvládly. A dovolte jim, aby vám při vaření pomáhaly.

·        Buďte kreativní

Máte děti, které "jedí očima"? Tak to využijte. Pokud se bojí ochutnávat nová jídla, naaranžujte je tak, aby se jim líbila. Zkuste talíř vylepšit něčím originálním, co mrňouse zaujme a přesvědčí, aby jídlo vyzkoušeli. Můžete například vykrojit hvězdičky či jiné tvary ze sendvičů nebo barevně ozdobit talíře.

·        Dejte jim na výběr

Neuspěli jste s kreativním aranžováním? Pak jim dejte na výběr, ale tak, aby si vybraly ze dvou zdravých jídel. Popřípadě proveďte výměnný obchod. Pokud dítě sní jídlo, které mu nabízíte, dostane za odměnu něco sladké. Nezamlouvá se mu to? Buďte vytrvalí a neustupujte. Dítěti často nechutná jídlo, které nezná, nebo mu není sympatické. Na mnohé chutě si zvyká postupně.
mísa bobulí

·        Použijte fantazii

V případě, že vaše děti patří k těm, kterým musíte zeleninu nutit, většinou se to bez křiku a stresu doma neobejde. Neznamená to však, že byste měli rezignovat, nenabízet prckům nové druhy potravin je škoda.

·        Nastavte pravidla

Pokud dítě nechce jíst, nenuťte ho. Trvejte však na tom, aby zůstalo sedět u stolu a neodbíhalo, dokud ostatní nedojedli. Když dítě odmítá jíst úplně, rovněž ho nenuťte, zároveň mu však nevařte hned náhradní. Pokuste se mu ho nabídnout později, když bude hladové.

Jak zvládnout společné stolování s dětmi? S těmito tipy to bude pohoda
4.3 (86.67%)3
Back To Top