Produkty

Temná bohyně?


Jednou z nejzáhadnějších postav hinduistických božstev je Kálí https://www.tremo.cz/kali-ta-muze-byt-tou-cestou/. Doprovází jí pověst bohyně temné a krvelačné. Vždyť její zobrazení opravdu nahání strach!


dvě sošky


Jak se měla narodit


O tom, jak se vlastně Kálí „objevila“ vypráví více příběhů. Podle toho nejznámějšího to bylo asi následovně. Bohyni Durgu měli napadnout démoni, což ji velmi rozhněvalo. A právě z tohoto hněvu se prý Kálí zrodila. Byl tak obrovský, že čelo Durgy se otevřelo a přímo z něj černá krvavá bohyně vystoupila.


 


Jak je zobrazována


Její archetyp nese obrovskou temnou energii. Vzhledem k tomu jsou její zobrazení tak krvelačná. Je na nich bohyně přinášející zkázu a smrt. Známé je zobrazení, kde se nachází na válečném poli (nebo pohřebním, spalovacím místě?). Stojí na ležícím těle svého chotě – boha Šivy. Je nahá, její tělo má temně modrou až černou barvu. Má tři oči a čtyři ruce. Divoký výraz je umocněn vyplazeným jazykem a rozcuchanými vlasy. Ale ještě mnohem hrozivěji působí náhrdelník, který vytvoří padesát lebek. A sukně „ušitá“ z lidských rukou. Ve svých rukou drží pak uťatou hlavu a krvavý meč!


indický bůh


Jak to je vysvětlováno


Způsob zobrazení má dle odborníků znamenat prý toto:


nahota – bohem stvořený nekonečný vesmír


černá barva – vše je pomíjivé a časem se beze stopy rozplyne


vlasy – svobodu, nespoutanost


lidské ruce – radost z plodů lidské práce


lebky – padesát znaků abecedy, zvuků počátku vesmíru


stojí na těle Šivy – bere z něj potřebnou energii, zároveň však jen Šiva dovede její hněv zastavit


kremační, pohřební místo – oba bohové přijímají jen ty následovníky, co se nebojí dojít až na hranici mezi životem a smrtí, takovým pak pomohou získat velkou moc a velké vědění.


 


Trochu laskavější je výklad polohy rukou (mudry) bohyně Kálí. Vyjadřuje příslib poskytnutí ochrany, bezpečí a lásky. Jako kdyby říkala svým vystrašeným dětem, ať se příliš nebojí. Že není jen matkou, která na ně sesílá hrůzu a destrukci. Že ztělesňuje také nespoutanou radost a klid a mír noci na věčnosti. Hranice mezi životem a smrtí je přece tak tenká!


 


 


Ohodnoťte příspěvek
Back To Top